Strona głównaAntykoncepcjaDopochwowy pierścień- system NuvaRing

Dopochwowy pierścień- system NuvaRing

Informacje o nowej metodzie antykoncepcji hormonalnej

 

NuvaRing to system terapeutyczny dopochwowy o działaniu antykoncepcyjnym. W systemie zastosowano etonogestrel - syntetyczny progestagen o wysokim powinowactwie do receptorów progesteronowych w narządach docelowych oraz etynyloestradiol - syntetycznym estrogen, wykazujący właściwości naturalnego estrogenu. Podstawowym mechanizmem działania antykoncepcyjnego preparatu jest zahamowanie owulacji i zagęszczenie śluzu szyjkowego (czyni go nieprzepuszczalnym dla plemników).


Pacjentka umieszcza NuvaRing w pochwie samodzielnie. Po przyjęciu wygodnej pozycji należy pierścień ścisnąć między palcami i umieścić tak by nie przeszkadzał. Pierścień pozostawia się w pochwie przez okres 3 tygodni.

Przed rozpoczęciem stosowania systemu należy przeprowadzić pełne badnie, obejmujące

-wywiad lekarski (w tym wywiad rodzinny),

-badania ginekologiczne i wywiad internistyczny

oraz wykluczyć ciążę.

Stosowanie tamponów nie wpływa na skuteczność antykoncepcyjną systemu; w niektórych przypadkach, podczas usuwania tamponu pierścień może wypaść.


NuvaRing jest elastyczny i po założeniu przez pacjentkę dopasowuje się do ścian pochwy ulegając niewielkiemu rozciągnięciu po umieszczeniu w pochwie. Pierścień należy usunąć po 3 tyg. stosowania, w tym samym dniu tygodnia i o tej samej porze dnia, o której był założony. Przerwa w stosowaniu systemu wynosi 7 dni, w tym czasie, zazwyczaj po upływie 2-3 dni od usunięcia systemu powinno wystąpić krwawienie z odstawienia (“miesiaczka”). Po 7 dniach należy założyć kolejny pierścień.W pierwszym cyklu stosowania systemu należy założyć pierścień w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. Można także rozpocząć stosowanie systemu między 2. a 5. dniem cyklu, jednak wtedy przez pierwsze 7 dni stosowania systemu należy stosować dodatkową barierową metodę antykoncepcji. .


Przeciwskazania

-Nadwrażliwość na składniki systemu.

-Zakrzepica żylna występująca obecnie lub w przeszłości (zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna).

-Zakrzepica tętnicza występująca obecnie lub w przeszłości (udar naczyniowy mózgu, zawał mięśnia sercowego) lub objawy zapowiadające zakrzepicę (np. dławica piersiowa, przemijający napad niedokrwienny).

-Dziedziczne lub nabyte predyspozycje do występowania zakrzepicy żył lub tętnic: oporność na aktywne białko C (APC), niedobór antytrombiny-III, niedobór białka C, niedobór białka S, hiperhomocysteinemia, obecność przeciwciał przeciwfosfolipidowych (przeciwkardiolipidowe, antykoagulant toczniowy).

-Poważne lub złożone czynniki ryzyka wystąpienia zakrzepicy żył lub tętnic.

-Migrena z ogniskowymi objawami neurologicznymi w wywiadzie.

-Cukrzyca ze zmianami naczyniowymi.

-Zapalenie trzustki występujące obecnie lub w przeszłości, jeżeli współwystępuje z ciężką hipertrójglicerydemią.

-Ciężka choroba wątroby występująca obecnie lub w przeszłości (do czasu powrotu parametrów czynności wątroby do normy).

-Nowotwór wątroby (łagodny lub złośliwy) stwierdzony obecnie lub w wywiadzie.

-Obecność lub podejrzenie złośliwych nowotworów narządów rodnych lub piersi, zależnych od hormonów płciowych.

-Niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych.